Pomysłowe puzzle dla najmłodszych dzieci

Świat puzzli bywa wciągający, dla dorosłych, ale i młodych wielbicieli układanek. Producenci prześcigają się w oryginalnych propozycjach, przeznaczonych dla maluchów już od pierwszego czy drugiego roku życia. Duże puzzle dla dzieci są kolorowe i wytrzymałe, mają również pewne walory edukacyjne. Jakie zestawy puzzli warto wybrać, którzy producenci lub linie puzzli są chętnie kupowane?

Kolorowe puzzle dla dzieci “połówki”

Jedne z pierwszych puzzli niemal każdego dziecka mogą składać się z dwóch elementów. Określane są one również mianem “puzzle baby”. Te puzzle “połówki” to zwykle kilka zestawów w jednym opakowaniu, pozwalających na stworzenie przeróżnych form. Tematycznie mogą dotyczyć:

– pojazdów,

– bajkowych postaci,

– księżniczek,

– kolorów,

– zwierzątek,

– figur geometrycznych.

Przechodząc od puzzli dwuelementowych dla dzieci po kilka elementów, drewniane puzzle do dopasowywania kształtów oraz inne wariacje na temat układanek można zainteresować malucha stopniowo różnymi aktywnościami z tego zakresu.

Pierwsze puzzle 3D dla maluchów

Popularne puzzle 3D można również znaleźć w wersji dla najmłodszych. Oczywiście odbiegają one znacznie od puzzli dla dorosłych w trójwymiarze, jednak wprowadzają już elementy myślenia przestrzennego, konstrukcji. To na przykład propozycje od Czu-Czu oraz Wooden City, a także wiele produktów na licencjach bajkowych. Zwykle przeznaczone są one dla kilkulatków i obejmują proste elementy trójwymiarowe oraz dwuwymiarową, bardziej klasyczną bazę.

Wymiar rozwojowy i edukacyjny puzzli dla dzieci

Puzzle dla dzieci nie tylko ćwiczą spostrzegawczość, koordynację ręka-oko czy myślenie przestrzenne oraz przyczynowo skutkowe. Producenci prześcigają się w tworzeniu zabawek o charakterze edukacyjnym, pozwalających w naturalny sposób wprowadzić różne elementy nauki do zabawy. Rozpoznawanie kolorów, kształtów, nauka przeciwieństw, opowiadanie historii – to tylko kilka z wielu możliwości.